foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
  ul. Pokoju 14, 42-600 Tarnowskie Góry

 tel.: 32 719 11 58


Logo rek 2012
platforma

zawodowcy

f_rosa

Panel logowania

Odwiedziło nas:Odwiedziło nas:356352

Inspektor Danych Osobowych
Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl.
01Piątek, 16.10.2015
Wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Veliko Tarnowo – drugiej w kolejności stolicy Bułgarii. W średniowieczu miasto było jednym z najważniejszych ośrodków kultury. Obecnie jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, ekonomicznym, edukacyjnym i kulturowym północnej części Bułgarii. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Multimedialnym Centrum Turystycznym, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę obrazującą życie mieszkańców miasta w średniowieczu. Następnie udaliśmy się na wzgórze wynoszące się ponad miastem, gdzie zrekonstruowano ruiny średniowiecznych fortyfikacji, które w przeszłości uległy zniszczeniu podczas inwazji Imperium Otomańskiego. Pełni wrażeń udaliśmy się do restauracji w centrum miasta, gdzie czekał już na nas smaczny posiłek. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy krótkim spacerem i polowanie na pamiątki.
02Czwartek, 15.10.2015
Dzień rozpoczęliśmy od ostatniej już lekcji języka bułgarskiego. Mieliśmy okazję nauczyć się pytania o cenę oraz podawania nazw produktów. Gospodarze przygotowali zabawną grę edukacyjną polegającą na tym, że ochotnicy rozpoznawali produkty spożywcze ze zawiązanymi oczami. Po obiedzie pojechaliśmy na wycieczkę do klasztoru Klisura. Jest on położony w zachodniej części góry Balkan, 28km od Wracy. Klasztor składa się z dwóch kościołów oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych. Na miejscu podziwialiśmy ikony, naczynia mszalne oraz relikwie świętych. Zainteresowała nas tzw. "żywa woda", która wypływa ze źródła i znana jest ze swoich leczniczych właściwości. Jutro czeka nas długi dzień i kolejna ciekawa wycieczka krajoznawcza.
01Środa, 14.10.2015
Nasi uczniowie zrobili nam dzisiaj ogromną niespodziankę. Przywitali nas pięknymi kwiatami i życzeniami. Dziękujemy Wam, wspaniała grupo Erasmusa, za pamięć w ten szczególny dla nas wszystkich dzień.
Następnie wzięliśmy udział w seminarium poświęconemu szczególnie ważnej kwestii migracji i kulturowej integracji. Następnie nasi partnerzy, których problem emigrantów dotyczy w największym stopniu, przedstawili krótkie prezentacje na temat sytuacji w swoich krajach. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę nadesłanych przez wszystkie kraje biorące udział w projekcie zdjęć. Tematyką nawiązywały one do pracy na rzecz wolontariatu i udzielania pomocy potrzebującym. Spośród wszystkich zdjęć wybraliśmy jedno, które najtrafniej nawiązywało do tematu – gratulacje dla naszych hiszpańskich przyjaciół!
Po południu nasi gospodarze przygotowali dla nas bardzo interesującą wycieczkę do pobliskiej jaskini Ledenika. Tam obserwowaliśmy wiele interesujących formacji skalnych, w tym liczne stalaktyty i stalagmity. Każdy z nas miał okazję zanurzyć również palce w maleńkim jeziorku, co w najbliższym czasie ma nam zapewnić szczęście i spełnienie marzeń.
Wieczór zakończyliśmy wizytą w urokliwej wiosce Zgoridad. Ku naszemu zaskoczeniu i radości, zostaliśmy przywitani przez grupę folklorystyczną. Tańcom i śpiewom nie było końca. Panie z zespołu zaprezentowały kilka utworów ze swojego repertuaru oraz zatańczyły tradycyjny bułgarski taniec. Również i my mieliśmy okazję popląsać w rytm muzyki. To jednak nie był koniec niespodzianek. Specjalnie dla nas przygotowano prawdziwą ucztę. Naszym oczom ukazały się stoły suto zastawione bułgarskim smakołykami. To był dzień pełen wrażeń.
01Wtorek, 13.10.2015
"Dober den!", tak przywitaliśmy dziś naszych partnerów i gospodarzy na kolejnej lekcji języka bułgarskiego. Tym razem uczyliśmy się wskazywania drogi. Potrafimy już nazwać niektóre miejsca we Wracy oraz zapytać o to, gdzie się znajdują. Zaskoczyły nas sformułowania dotyczące kierunków. W Bułgarii "pravo" oznacza kierowanie się na wprost. Było to dla nas równie mylące jak potakiwanie i kręcenie głową, które mają odwrotne znaczenie niż to, do którego przywykliśmy w Polsce. Nasi gospodarze przygotowali prezentacje na temat systemu edukacji oraz organizacji pozarządowych. Pokazali nam również film poświęcony ich tygodniowej pracy charytatywnej. Bułgarzy pomagali osobom niepełnosprawnym, a prezentacja na ten temat była bardzo wzruszająca. Dziś zostaliśmy oficjalnie powitani w Urzędzie Miasta. Następnie rozdawaliśmy ulotki poświęcone integracji imigrantów ze społeczeństwem, co wprowadziło nas w tematykę jutrzejszej konferencji.
01Poniedziałek, 12.10.2015
Dzisiejszy spowity mgłą poranek rozpoczęliśmy od spotkania z naszymi gospodarzami. Urocze dziewczęta w tradycyjnych bułgarskich strojach przywitały nas chlebem i bukiecikiem z geranium. Mieliśmy okazję zwiedzić tutejsza szkołę. Największe wrażenie wywarły na nas pracownie, w których nauczane są historia, geografia i chemia. Poznaliśmy również podstawowe zwroty w języku bułgarskim. Potrafimy się już przywitać i przedstawić. Resztę dnia spędziliśmy aktywnie. Wybraliśmy się na spacer po Wracy, odwiedziliśmy również tutejsze muzeum. Miasteczko jest spokojne i urocze, a mieszkańcy bardzo przyjaźni.
01Niedziela, 11.10.2015
Dzień przywitał nas piękną pogodą . Postanowiliśmy zobaczyć stolicę naszych gospodarzy w promieniach słońca. Zwiedziliśmy cerkwie, meczet i synagogę, co pokazuje różnorodność kulturową Bułgarii. Ogromne wrażenie zrobiły na nas budynek Parlamentu oraz katedra Aleksandra Newskiego. Katedra jest bogato zdobiona marmurami, onyksem i alabastrem, a także freskami i postaciami świętych. Bardzo podobała nam się również rosyjska cerkiew św. Mikołaja, której wszystkie kopuły są pozłacane. Późnym popołudniem dotarliśmy do Wracy, gdzie ciepło przywitały nas rodziny goszczące. Miasto jest malowniczo położone w otoczeniu gór. Jutro poznamy przedstawicieli pozostałych krajów partnerskich i pierwszy raz zobaczymy szkołę.
01Sobota, 10.10.2015
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem podróży. Dzień rozpoczęliśmy spotkaniem na lotnisku w Pyrzowicach. Po pożegnaniu z bliskimi, wyruszyliśmy do Frankfurtu, skąd dotarliśmy do stolicy Bułgarii- Sofii. Po przylocie wybraliśmy się na wieczorny spacer po mieście. Widzieliśmy pięknie oświetlone cerkwie i posąg patronki miasta- Sofii. W jednej z cerkwi uczestniczyliśmy w wieczornym nabożeństwie, co okazało się niezapomnianym przeżyciem. Nie mogliśmy się oprzeć tradycyjnym bułgarskim potrawom, m.in. tradycyjnej sałatce szopskiej.
uonet+
molnet plus

Z naszej galerii...

czytaj pl 2017 plakat

wtorek, 25 lutego 2020
Dziś imieniny:
Cezarego, Donata

Partnerzy

FUNDACJA "SZTURMAN"
szturman
rekrutacja2019/2020

2003 - 2020 Copyright zstu Rights Reserved
Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach
Administrator strony: mgr inż. Joanna Boguwolska
Tłumaczenie na język niemicki: mgr Wioletta Szyguła

UWAGA! Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) (RODO) informujemy, iż ta strona wykorzystuje technologię cookies. czytaj więcej...