foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
  ul. Pokoju 14, 42-600 Tarnowskie Góry

 tel.: 32 719 11 58


Logo rek 2012
platforma

zawodowcy

f_rosa

Panel logowania

Odwiedziło nas:Odwiedziło nas:356316

Inspektor Danych Osobowych
Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl.
obraz18-19 stycznia 2015r.
Nadszedł ostatni dzień pobytu w Turcji. Po raz ostatni spacerowaliśmy po Sivas, podziwialiśmy meczet, ruiny uniwersytetu i delektowaliśmy się smakiem tureckiej herbaty. Był to czas uścisków, pożegnań i wzruszeń. Ciężko było się rozstać z naszymi nowymi przyjaciółmi, którzy przez ostatni tydzień traktowali nas jak członków swoich rodzin. Zapamiętamy ten pobyt jako niezwykłą przygodę, lekcję tolerancji i otwartości oraz działalności charytatywnej. Już teraz nie możemy się doczekać wizyty naszych projektowych partnerów w Polsce. Wkrótce pojawią się zdjęcia z naszego pobytu w Turcji! Do zobaczenia w szkole!
obraz17 stycznia 2015r.
Dziś przyszedł czas na grupową pracę wolontariacką. Pojechaliśmy z wizytą do schroniska dla zwierząt. Bardzo poruszył nas los psów czekających na nowy dom. Osoby pracujące na rzecz schroniska opowiadały o codziennych staraniach o pożywienie i lepszy byt dla zwierząt. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić, że przebywające tam psy choć przez chwilę radośnie zamerdały ogonami. Uczniowie i nauczyciele z Turcji zdobyli dodatkowy pokarm, którym mogliśmy dokarmić zwierzęta. Dowiedzieliśmy się, że schronisko wciąż potrzebuje dofinansowania i pomocy ludzi, którym los zwierząt nie jest obojętny.
obraz16 stycznia 2015 r.
Od samego rana kontynuowaliśmy naukę języka tureckiego. Uczyliśmy się opisywać pogodę i poznaliśmy kolejne liczebniki. Sprawdziliśmy swoje umiejętności dotyczące poprzednich części kursu językowego. Nieskromnie przyznamy, że poszło nam całkiem nieźle. Gospodarze przygotowali również ankietę kulturową, aby sprawdzić ile, dzięki projektowi, dowiedzieliśmy się o ich kraju. Otrzymaliśmy także książkę z informacjami o każdym z partnerów, dzięki której łatwiej będzie nam zrozumieć różnorodność krajów partnerskich. Dzisiaj miała miejsce uroczystość wręczenia certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w projekcie. Największą atrakcją okazał się pokaz tradycyjnych tańców tureckich, któremu towarzyszyła muzyka na żywo. Częścią występu były barwne zwyczaje związane z zaślubinami. Pokaz spontanicznie przekształcił się w zabawę taneczną, do której dołączyli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Młodzież i opiekunowie z Turcji pokazywali nam tradycyjne kroki i razem bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki.
obraz15 stycznia 2015r.
Przyjemne i pożyteczne
Kolejny raz uczyliśmy się języka tureckiego. Tym razem ćwiczyliśmy liczebniki, pytanie o wiek oraz cenę. Uczestniczyliśmy w pokazie Ebru - tradycyjnej tureckiej sztuki dekorowania papieru. Mieliśmy okazję tworzyć fantazyjne wzory kwiatowe. W kolejnej części programu wykonywaliśmy zabawkę projektu, którą, jak wiecie, została wybrana tradycyjna świąteczna bułgarska kukiełka. Uczestniczyliśmy w seminarium na temat bezdomnych zwierząt. Jednym z prelegentów była działaczka lokalnego schroniska, które będziemy mieli okazję odwiedzić w sobotę. W miejscowym Centrum Kultury zorganizowano wystawę prac uczniów ze wszystkich szkół partnerskich.
obraz14 stycznia 2015
Kapadocja życie wśród skał
Za nami długi dzień, który rozpoczął się wczesnym rankiem przed szkołą w Sivas. Gospodarze postanowili umilić nasz czas wycieczką do Kapadocji. Po prawie czterogodzinnej podróży naszym oczom ukazały się tufy (rodzaj skały). Jedną z atrakcji było odwiedzenie tzw. "Doliny Smerfów," gdzie skały przybrały kształt przypominający grzyby. Ogromne wrażenie zrobiły na nas wyżłobione w skale gołębniki. Podziwialiśmy opuszczone osady kapadockie oraz zapierające dech w piersiach pejzaże. W jednym z wąskich wąwozów zwiedziliśmy skansen Zelve. Można tam zobaczyć wczesnochrześcijańskie świątynie zdobione freskami, przedstawiającymi sceny biblijne. Mogliśmy także uczestniczyć w pokazie garncarstwa. Jedna z naszych hiszpańskich koleżanek miała okazję własnoręcznie wykonać gliniane naczynie. Drodze powrotnej towarzyszyły tańce i śpiewy w językach poszczególnych partnerów. Miłym akcentem było spotkanie z panem Kenanem Devrimem, który współpracował z naszą szkołą w ramach programu Asystentura Comeniusa.
erasmus plus logo13 stycznia 2015r.
Pomocna dłoń
Zgodnie z celami naszego projektu zaznajomiliśmy się z tureckimi organizacjami pozarządowymi, angażującymi się w działalność charytatywną. Następnie gospodarze przedstawili własne działania, podjęte na rzecz osób niewidomych. My sami również mieliśmy okazję włączyć się w jedną z ich akcji - uwrażliwienie społeczności lokalnej wobec bezdomnych zwierząt. Naszą szkołę reprezentował Artur Mrozek. Kolejnym priorytetem naszego projektu jest promowanie ochrony środowiska, dlatego zorganizowano konkurs na zabawkę wykonaną z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Polską propozycją był samochodzik wykonany przez Kingę Kurczyk. Zabawką projektu została wybrana tradycyjna bułgarska kukiełka. Podczas oficjalnej części spotkania udaliśmy się do ratusza, gdzie w imieniu lokalnych władz przywitał nas burmistrz.
erasmus plus logo12 stycznia 2015r.
Sivas Lisei i inne ekipy
Po pierwszej nocy u rodzin goszczących, ciepłym powitaniu i wieczornych rozmowach, czekał na nas pracowity dzień. W szkole spotkała nas niespodzianka - nasi gospodarze przygotowali napisy powitalne w językach krajów partnerskich, rozwiesili flagi naszych krajów i przygotowali tort powitalny. Poznaliśmy pozostałych partnerów, mieliśmy okazję przedstawić nasz kraj, Tarnowskie Góry i ZSTU oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o krajach partnerskich i szkołach, z którymi współpracujemy. Uczniowie z Turcji zaprezentowali systemu edukacji swojego kraju i przeprowadzili pierwszą lekcję języka tureckiego. Jak wiecie, planowano konkurs na logo programu.Naszą szkołę reprezentował projekt autorstwa Adama Krasonia, jednak najlepszym okazało się logo gospodarzy. Nasze koleżanki i koledzy z Turcji oprowadzili nas po szkole. Zobaczyliśmy także centrum Sivas, z przepięknymi ruinami uniwersytetu i łaźni tureckiej oraz stary budynek szkoły, gdzie obecnie mieści się muzeum.
obraz11 stycznia 2015r.
Stambuł w blasku słońca
Dzisiejszy ranek miło przywitał nas promieniami słońca. Po śniadaniu, na którym nie zabrakło oliwek i chałwy, rozpoczęliśmy zwiedzanie Hagia Sophia (kościoła Mądrości Bożej). Czekały na nas misternie wykonane mozaiki, bogato zdobione sklepienia oraz marmurowe bramy i kolumny. Nie mogliśmy ominąć Błękitnego Meczetu, którego już sam dziedziniec zapierał dech w piersiach. Oczywiście żeńska część naszej grupy okryła głowy chustami, aby okazać szacunek miejscu. Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe i wybraliśmy się na spacer do parku Gülhane,rozciągającym się na pierwszym dziedzińcu pałacu Topkapi. Cały czas pracujemy nad prezentacją, poświęconą Polsce, Tarnowskim Górom i naszej szkole. Dzisiejszy wieczór znów spędzimy w samolocie i przekroczymy granicę kontynentu europejskiego. Następnym razem prześlemy pozdrowienia już z Azji.
Ekipa Erasmusa ZSTU.
erasmus plus logo10 stycznia 2015r.
Merhaba Turcjo!
Serdecznie pozdrawiamy ze Stambułu! Miasto dwóch kontynentów jest pierwszym przystankiem na trasie naszej Erasmusowej wyprawy. Przywitał nas zapach przypraw, dźwięki modłów oraz strzeliste minarety. Zmęczenie długą podróżą nie powstrzymało nas przed wieczornym spacerem po Sultanahmet, podziwianiem pięknie podświetlonych zabytków architektonicznych oraz degustowaniem miejscowych specjałów. Jutro czeka nas podróż do Sivas, gdzie poznamy naszych partnerów i rodziny goszczące.
Ekipa Erasmusa ZSTU

PANO 20150110 211909184
uonet+
molnet plus

Z naszej galerii...

czytaj pl 2017 plakat

wtorek, 25 lutego 2020
Dziś imieniny:
Cezarego, Donata

Partnerzy

FUNDACJA "SZTURMAN"
szturman
rekrutacja2019/2020

2003 - 2020 Copyright zstu Rights Reserved
Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach
Administrator strony: mgr inż. Joanna Boguwolska
Tłumaczenie na język niemicki: mgr Wioletta Szyguła

UWAGA! Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) (RODO) informujemy, iż ta strona wykorzystuje technologię cookies. czytaj więcej...