foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
  ul. Pokoju 14, 42-600 Tarnowskie Góry

 tel.: 32 719 11 58


Logo rek 2012
platforma

zawodowcy

f_rosa

Panel logowania

Odwiedziło nas:Odwiedziło nas:355736

Inspektor Danych Osobowych
Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl.
erasmus plus logoPiątek, 22 stycznia
Piątek rozpoczął się pod znakiem występów teatralnych. Każda drużyna zaprezentowała własny skecz, który był oceniany przez jury. Najzabawniejszym i najlepszym wystąpieniem okazał się skecz gospodarzy, którzy jednak przekazali nagrodę zdobywcom drugiego miejsca- Hiszpanom. Drużyna z Włoch przygotowała również test sprawdzający znajomość ich języka i kultury. Następnie wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, co świadczy o tym, że nasz pobyt na Sycylii powoli dobiega końca. Pożegnalny obiad był okazją do podziękowania rodzinom goszczącym za ich ciepłe przyjęcie oraz delektowania się włoskimi specjałami.
Czwartek, 21 stycznia
Dzień zaczęliśmy od kolejnej lekcji języka włoskiego – powoli stajemy się w nim biegli. Wysłuchaliśmy prezentacji na temat sławnych osób, które angażują się w wolontariat. Następnie wyjechaliśmy poza miasto, by zobaczyć, jak uprawia się winogrona w ekologicznym gospodarstwie i w jaki sposób produkuje się lokalne wino. Po południu młodzież udała się do ośrodka pomocy osobom niepełnosprawnym, gdzie wzięła udział w prezentacjach i poczęstunku. Wieczorem uczestniczyliśmy w pokazie tradycyjnego tańca, wykonanym przez dzieci i młodzież. Byliśmy oczarowani przedstawieniem, a także strojami, w których wystąpili młodzi artyści. 
Środa, 20 stycznia
Dziś uczestniczyliśmy w seminarium poświęconemu problemowi przedwczesnego porzucania szkoły. Zaproszono panią psycholog, która przedstawiła powody powstawania i sposoby zapobiegania temu zjawisku. Następnie udaliśmy się na plantację pomidorów, z których słynie Pachino. Kolejną atrakcją zaplanowaną przez naszych gospodarzy była wycieczka do Taorminy – malowniczego miasteczka położonego na szczycie góry otoczonej morzem. W drodze powrotnej udaliśmy się do Siracusy, gdzie w nocnej scenerii podziwialiśmy piękną zabudowę tego miasta.
erasmus plus logoWtorek, 19 stycznia
Dziś nasi gospodarze przedstawili nam system edukacji obowiązujący we Włoszech. Uczestniczyliśmy również w kolejnej lekcji języka włoskiego, która dotyczyła zamawiania posiłków w restauracji i omawiania preferencji żywieniowych. Bardzo spodobały nam się zajęcia z robotyki. Skonstruowaliśmy robota, który mógł poruszać się z różną prędkością, skręcać, a nawet mrugać pojawiającymi się na wyświetlaczu oczami. Po obiedzie odwiedziliśmy Noto, miasto, które zostało odbudowane w stylu barokowym po trzęsieniu ziemi w 1693. Mieliśmy okazję zobaczyć teatr, pałac Nicolaci oraz przepiękny kościół przyklasztorny. Na koniec przygotowano niespodziankę kulinarną. Uczestniczyliśmy w pokazie przygotowywania tradycyjnej sycylijskiej potrawy, arancinette, którą później mogliśmy skosztować. Bardzo smakowały nam te ryżowe kulki z mięsnym nadzieniem. To był długi dzień pełen wrażeń.


Poniedziałek, 18 stycznia
Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy w szkole. Na nasze powitanie uczniowie zaprezentowali taniec ku czci Bachusa, ponieważ region słynie z produkcji wina. Zostaliśmy także przywitani przez wicedyrektora szkoły, a chór młodzieżowy zaśpiewał hymn Włoch. Po tym wspaniałym powitaniu wzięliśmy udział w pierwszej lekcji języka włoskiego, która sprawiła nam wiele radości. Popołudnie spędziliśmy w centrum Pachino, poznając historię i zabytki tego miasta. Na zakończenie spotkaliśmy się z przedstawicielami lokalnych władz, a także zwiedziliśmy wystawę poświęconą tutejszemu pisarzowi.


Niedziela, 17 stycznia
W niedzielny poranek wyruszyliśmy do Watykanu. Po długim oczekiwaniu zostaliśmy wpuszczeni na plac świętego Piotra, gdzie uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański i wysłuchaliśmy słów papieża Franciszka. Ogromne wrażenie wywarł na nas monumentalny budynek bazyliki świętego Piotra, drugiej co do wielkości świątyni chrześcijańskiej na świecie, w której podziwialiśmy słynną pietę Michała Anioła. Wieczorem dotarliśmy na Sycylię, gdzie spotkaliśmy nasze rodziny goszczące.


Sobota, 16 stycznia
Po długiej podróży dotarliśmy do Rzymu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy już po zmroku od słynnego Koloseum. Następnie przeszliśmy pod łuk Konstantyna i dalej w kierunku Foro di Nerva, Foro di Augusto oraz Foro Traiano. Podziwialiśmy także pomnik Wiktora Emanuela II, siedzibę prezydenta oraz jeden z symboli miasta- fontannę di Trevi. Dzień zakończyliśmy przy kościele Trinita dei Monti, do którego prowadzą charakterystyczne schody hiszpańskie. Czujemy niedosyt, ponieważ Rzym zachęca do powrotu.
uonet+
molnet plus

Z naszej galerii...

czytaj pl 2017 plakat

niedziela, 23 lutego 2020
Dziś imieniny:
Romany Damiana

Partnerzy

FUNDACJA "SZTURMAN"
szturman
rekrutacja2019/2020

UWAGA! Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) (RODO) informujemy, iż ta strona wykorzystuje technologię cookies. czytaj więcej...